Produktem szeroko wykorzystywanym w daniach kuchni polskiej jest kiszona kapusta, jej właściwe przechowywanie sprawia, że jest łatwo dostępna przez cały rok. Po przeczytaniu wpisu dowiesz się, ile czasu gotować kapustę kiszoną, żeby stała się miękka i zachowała swój charakterystyczny kwaśny smak. Jak długo gotować kapustę kiszoną? Czas potrzebny na ugotowanie kiszonej kapusty to około 30 – 40 minut, jeśli chcemy skrócić etap gotowania warto postawić na szybkowar, wówczas może wystarczyć zaledwie 15 minut.
Kapusta kiszona gotowanie
Trzeba wiedzieć, jak ugotować kapustę kiszoną, żeby w pełni wykorzystać jej duży potencjał. Istotne przy gotowaniu kapusty kiszonej jest nie tylko to, czy będziemy ją płukać wodą, jak długo będziemy ją gotować, ale także, jakie przyprawy zastosujemy.
Żeby wzbogacić smak i zminimalizować właściwości wzdymające kiszonej kapusty doprawia się ją:
- ziarnami kopru
- kminkiem
- majerankiem
- liściem laurowym
- zielem angielskim.
Podawana w tradycyjny sposób, kapusta kiszona duszona z cebulką, przygotowywana jest na niewielkiej ilości oleju. Po zeszkleniu cebuli, kapustę dusi się pod przykryciem około 40 – 50 minut, na wolnym ogniu. Przyprawiać możemy według uznania solą pieprzem i majerankiem, wiele osób ceni sobie wyczuwalną nutę ziarna kopru. Na blogach kulinarnych znaleźć można inspiracje, w których jedną z głównych ról odgrywa kapusta kiszona, gotowanie do obiadu na ciepło w towarzystwie mięs, grzybów czy grochu. Aromatyczna i wyraźna w smaku kapusta kiszona gotowana pasuje, zwłaszcza do mięsa wieprzowego, np. świetnie komponuje się z żeberkami wieprzowymi, łopatką czy golonką.
Ciekawą propozycją zastosowania kapusty kiszonej na obiad jest też:
- bigos
- kwaśna zupa z kiszonej kapusty, czyli tzw. kapuśniak
- pierogi
- kulebiaki
- łazanki
- krokiety.
Jeśli nie mamy jednego sprawdzonego źródła, z którego pozyskujemy kapustę kiszoną, warto przed przystąpieniem do obróbki ocenić stopień jej kwasowości. W razie konieczności bardzo kwaśną kapustę można odcisnąć z nadmiaru kwasu lub lekko przelać wodą. Lubiąc bardziej rozdrobnioną formę, możemy długą poszatkowaną kapustę dodatkowo pokroić nożem na mniejsze kawałki. Jeśli lubisz pieczarki, to znajdziesz cenne wskazówki co ugotować na obiad z pieczarkami.
Jak ugotować kapustę kiszoną do łazanek
Łazanki z kapustą kiszoną mogą być podane w wersji bezmięsnej z samymi grzybami leśnymi czy pieczarkami, wówczas świetnie wpisują się w piątkowe menu. Inną opcją jest podanie na obiad łazanek z kiszoną kapustą oraz boczkiem, kiełbasą lub mięsem. Przyrządź je tak jak lubisz, poniżej znajdziesz przepis na to, jak ugotować kapustę kiszoną do łazanek, żeby wyszła miękka i doskonała w smaku. Odciśniętą z nadmiaru kwasu kapustę kiszoną umieść w garnku. Dodaj po kilka ziaren ziela angielskiego i liści laurowych, a następnie zalej niewielką ilością wody (około 2 szklanki na 400 g kapusty). Na małej mocy kuchenki ugotuj kapustę kiszoną do łazanek ok. 25 minut pod przykryciem, po czym odcedź, wystudź i poszatkuj drobno. Taką kapustę dodaje się następnie do zeszklonej na oleju cebuli i miesza razem z resztą składników. Wymaga jedynie krótkiego podsmażenia, aby smaki dobrze się przenikały po dodaniu makaronu.