Mogłoby się wydawać, że rosół jest jedną z najprostszych zup, niezliczone źródła podają jednak zróżnicowane przepisy jak zrobić rosół, aby powstający wywar był klarowny, esencjonalny i aromatyczny. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, jak ugotować rosół z kurczaka, żeby smakował gościom i domownikom oraz jakie przyprawy do rosołu najczęściej się stosuje. Ponadto rozwiejemy wątpliwości dotyczącego tego, ile czasu gotuje się rosół drobiowy na bazie kurczaka czy kury, żeby mięso było miękkie i łatwo odchodziło od kości.
Pamiętajmy, że kwestia tego, jak długo gotować rosół, jest ściśle uzależniona od rodzaju użytego wsadu drobiowego:
- rosół z kury będzie wymagał najdłuższego gotowania około 2 – 3 h
- rosół z kurczaka około 1, 5 h
- rosół na udkach około 2 h.
- rosół na skrzydełkach około 1 – 1,5 h.
Zadowalające rezultaty i głębię smaku rosołu można uzyskać poprzez użycie do gotowania zestawu włoszczyzny i różnych elementów kurczaka tj. udek, skrzydełek, korpusu, szyjki czy piersi.
Jak ugotować rosół z kurczaka
Jeśli dopiero nabierasz wprawy w kuchni, podpowiadamy prosty sposób, jak ugotować rosół z kurczaka, przy wykorzystaniu różnych jego elementów. Sprawdzony przepis na 2 litry esencjonalnego rosołu na obiad, obejmuje np. całego kurczaka o wadze 1, 5 kg. Kurczaka płucze się w zimnej wodzie, wkłada do garnka z przyprawami i zalewa zimną wodą.
Jeśli nie wiesz jak ugotować rosół z kurczaka, aby pozostał klarowny, podpowiadamy:
- rosołu nie powinno się gotować pod przykryciem, aby nie ulegał zmętnieniu.
- wywar powinno się gotować na wolnym ogniu, jeśli na powierzchni zauważymy ścięte białko w postaci tzw. szumowin, zbiera się je łyżką cedzakową, wtedy uzyskamy bardziej klarowny rosół.
Dopiero mniej więcej w połowie gotowania dodaje się wsad warzywny, gdyż warzywa potrzebują krótszego czasu gotowania niż mięso. Zalecane do rosołu są przede wszystkim:
- warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, seler
- por
- ząbki czosnku
- cebula.
Dodając cebulę warto po przekrojeniu na pół podpiec ją na suchej patelni lub opalić ją nad płomieniem palnika, wówczas rosół nabiera pięknego koloru i ciekawszego aromatu.
Jakie przyprawy do rosołu
Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie przyprawy do rosołu powinno się stosować, aby wydobyć głębię jego smaku i aromatu. Podstawowe przyprawy do rosołu to m.in.:
- sól
- czarny pieprz ziarnisty
- ziele angielskie
- liść laurowy
- świeży lubczyk
- zielony koperek
- natka pietruszki.
Niektórzy dodają także gałkę muszkatołową czy suszone grzyby według uznania.
Rosół najczęściej podawany jest na obiad jako pierwsze danie, serwuje się go np. z:
- makaronem (oprócz makaronów pszennych np. typu nitki może być również makaron ryżowy)
- makaronem domowym
- kluskami lanymi, zacierkami
- kaszą manną np. dla najmłodszych. (jaką wybrać kaszę do krupniku?)
Dzięki temu, że jest w nim ugotowane i pokrojone mięso oraz warzywa, rosół może stanowić sycący posiłek. Jeśli po obiedzie zostaje nam kilka porcji rosołu, warto zamknąć go na ciepło w szczelnym słoiku i przechowywać w lodówce. Możemy także wykorzystać go w następnym dniu jako bazę do przygotowania np. zupy pomidorowej.